داستان ما

داستان ما

اشتیاق برای نوآفرینی آموزشی

تیم ما دارای سوابق تخصصی متنوعی شامل حقوق، اقتصاد، هوش مصنوعی، هنر، کسب‌وکار و بازاریابی است که از مناطق مختلف به یکدیگر متصل شده‌اند. اما همگی ما در داشتن اشتیاق «نوآفرینی آموزشی» مشترک هستیم؛ شکلی از آموزش که پا را فراتر از نظام‌های مستعمل موجودِ نهادهای دانشگاهی سنتی می‌نهد تا طلایه‌داران تغییر را پرورش دهد و می‌کوشد بر فناوری‌های شتابان و در حال تحولی سرمایه‌گذاری نماید تا به معنای واقعی نسل جدیدی از دانشجویان، رهبران، تجار و کارآفرینان را فارغ از پیشینه حرفه‌ای آنان توانمند سازد؛ کسانی که نه تنها می‌توانند پا به پای محیط به سرعت تغییرپذیر دنیا پیش آیند، بلکه آن‌ها که نیروهایی برای تاثیرگذاری و ایجاد تغییرات مثبت محسوب می‌شوند.

دکتر بیگدلی

ابتدا، به شکل یک ایده و الهام بود. بذر این ایده در ذهن «دکتر صادق بیگدلی» کاشته شد؛

درست در زمانی که او به عنوان دانش‌آموخته حقوق در دانشگاه هاروارد و استاد دانشگاه، پیشنهاد کاری برای تصدی پست «مذاکره‌کننده ارشد تجاری ایران» را در سال ۲۰۱۵ پذیرفت. او در کمال شگفتی خانواده و دوستانش، تصمیم به رها کردن موقعیت دانشگاهی خود در نیوزیلند گرفت تا به جذب کشور خود در اقتصاد جهانی پس از دهه‌ها تحریم و انزوای اقتصادی یاری رساند. او که از این میزان غفلت در سیاست‌گذاری و حلقه‌های کسب‌وکار نه تنها در کشورهای در حال توسعه، بلکه همین‌طور در جهان توسعه‌یافته، درباره نحوه تبدیل شدن به نیرویی برای ایجاد تغییرات و تاثیرگذاری مثبت و نه نیرویی برای تخریب و جنگ پایدار، سرخورده شده بود، عزم خود را جزم نمود تا در مسیری تازه گام بگذارد و به گشودن راهی انقلابی در ساختار آموزشی در حال دگرگونی کمک کند. این ایده هنگامی به واقعیت پیوست که گروهی از دانشجویان سابق و همکارانی که با او اشتراک نظر داشتند، سفری هیجان‌انگیز را آغاز کردند که هیچ‌کس نمی‌دانست به کجا ختم خواهد شد. «آکادمی فارسی تجارت بین‌الملل» که نخستین آکادمی در نوع خود به شمار می‌آید، درصدد آن است تا پیام خود را به سراسر دنیای فارسی زبان، از جمله افغانستان و تاجیکستان ارسال کند. این آکادمی پروژه‌ای مشترک از BigdeliAcademy.com است که تعدادی از اساتید برتر ایرانی را دربردارد. البته بیگدلی آکادمی قصد ندارد تا خود را لحاظ جغرافیایی محدود نماید؛ چراکه هدف آن آموزش تجار، سیاست‌گذاران و رهبران آینده در شمال در زمینه مسائل خاصی نیز می‌باشد که ارتباط مهمی با جنوب دارند، از مذاکرات بین‌فرهنگی گرفته تا ساختارهای تجاری و حکمرانی.

و اما بعد

در سه سال اخیر، برنامه‌های طراحی شده بنیاد که در ابتدا قرار بود به صورت «دوره هاى آموزش مجازی» و در چارچوب «آکادمی بیگدلی» اجرا شوند، به ضبط و پخش سخنرانی‌های علمی و انتشار مقالات کوتاه ترجمه و تالیف با زمینه حقوق بین‌الملل در سایت آکادمی و نیز در کانال‌های تلگرام و اینستاگرام آکادمی محدود گردید. در حال حاضر، بنیاد مفتخر به همکارى و مساعدت بیش از صد تن از نویسندگان، مترجمان، داوران علمی و دانشگاهی و دانشجویان عزیز گردیده است به صورتى که در طول دوران شیوع بیماری کرونا و تداوم بیش از سه سال آن در کشور، خوشبختانه آکادمی توانست فعالیت مجازی خود را گسترش دهد. از دوست و همکار گرامى بنیاد آقاى دکتر پوریا عسکری دانشیار دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبایی بابت یاری‌های مجدانه و دلسوزانه ایشان قدردانى نموده و ورود ایشان به هیات مدیره بنیاد را خوش‌آمد می‌گوییم. امید است آکادمی و به طور کلی بنیاد حقوق بین‌الملل ضیائی بیگدلی بتواند همچنان در آینده و در این مسیر نسبتا دشوار، گام‌هایی هر چند کوتاه به سوی غنابخشی بیشتر ادبیات حقوق بین‌الملل در ایران عزیز بردارد.

خاستگاه نام دامنه سایت ما

bigdeliacademy.com

بیگدلی آکادمی به نام «دکتر محمدرضا ضیایی بیگدلی»، استاد بازنشسته و از روسای بنیان‌گذار دانشکده حقوق دانشگاه علامه طباطبایی برگزیده شده است. ایشان پدر آموزش و تحقیق حقوق بین‌الملل در ایرانِ پس از سال ۱۳۵۷ به شمار می‌آیند که نوشته‌هایشان در این زمینه برای نسل‌های متمادی دانشجویان حقوق نه تنها در ایران، بلکه در افغانستان و سایر بخش‌های جهان فارسی زبان شناخته شده است.